روش رنگ آمیزی لباس های جین
نویسنده : ، موضوعات : عشقی ، 6 ماه پیش ارسال شده

یک رنگرز در خانه خود باشید


شلوار جین، از آن دست پوشاکی است که به راحتی خراب نمی شود اما ممکن است شما دوست داشته باشید که بعد از مدتی رنگ دیگری از آن را بپوشید، به سادگی می توانید با کمکی خلاقیت شلوارهای جین خود را تغییر رنگ و مجددا از آن استفاده کنید.

شلوار جین

با به کار گیری این روش  لباس‌های جین خود که رنگ‌های روشن و مختلفی دارند را به زیبایی رنگ کنید و هیچ اثری از رنگ قبلی در آن باقی نماند. برای این کار تنها به رنگ، آب، پاک کننده رنگ و نمک نیاز دارید.

آماده سازی لباس پیش از رنگ کردن
۱- ابتدا شلوار جین را بشویید تا اطمینان پیدا کنید هیچ چیزی که با رنگرزی تداخل داشته باشد روی آن وجود ندارد، بهتر است آن را با ماشین لباس شویی بشویید. نیازی به خشک کردن نیست، زیرا شلوار باید هنگام رنگ کردن مرطوب باشد.
 

شلوار جین

۲- حذف رنگ از شلوار جین‌های رنگی مانند قرمز یا صورتی؛ برای ایجاد یک پایه مناسب برای ایجاد رنگ سیاه روی شلوار، بهتر است که ابتدا رنگ را از آن حذف کنید. یک قابلمه ضد زنگ بزرگ مثل قابلمه استیل را با آب کافی پر کنید تا جایی که بتواند کاملا شلوار جین را بپوشاند. سپس آن را روی اجاق گاز بگذارید تا زمانی که آب بجوشد.
تا زمانی که آب داغ است شلوار را داخل آن قرار ندهید.
اطمینان حاصل کنید که قابلمه به اندازه کافی جا دارد و شلوار می‌تواند به راحتی در آب حرکت کند.
از قابلمه‌های آلومینیومی یا نسوز استفاده نکنید. می‌توانید از ظرف‌های بزرگ چینی لعاب دار نیز استفاده کنید.

شلوار جین

۳- برای از بین بردن رنگ شلوار، می‌توانید از سفید کننده معمولی استفاده کنید، اما بهتر است از یک محصول حذف رنگ که مخصوص استفاده قبل از رنگرزی است، استفاده کنید. هنگامی که آب شروع به جوشیدن کرد، بر اساس دستورالعمل‌های نوشته شده روی بسته، پاک کننده رنگ را داخل قابلمه بریزید و هم بزنید تا کاملا حل شود.
هنگام استفاده از پاک کننده رنگ، حتما دستکش پلاستیکی بپوشید.
هنگام استفاده از پاک کننده رنگ، اطمینان حاصل کنید که آشپزخانه شما دارای تهویه مناسب است. مثلا یک پنجره را باز کنید و یا هواکش را روشن کنید.
 

شلوار جین

۴- هنگامی که پاک کننده رنگ در آب حل شد، شلوار مرطوب را به قابلمه اضافه کنید و با استفاده از یک ملاقه پلاستیکی آن را در آب حرکت دهید. این کار را به مدت  ۳۰ دقیقه تا ۱ ساعت یا تا زمانی که تمام رنگ از شلوار جین برداشته شود، ادامه دهید.
اطمینان حاصل کنید که آب جوش نباشد و اگر به نظر می‌رسد که آب می‌خواهد بجوشد، گرما را پایین بیاورد.
نیازی نیست که شلوار کاملا سفید شود اگر زرد رنگ هم بشود مناسب است.

شلوار جین

۵- وقتی رنگ از شلوار جین حذف شد، گاز را خاموش کنید. اجازه دهید تا آب حدود ۵ دقیقه خنک شود و سپس آن را درون سینک تخلیه کنید تا تنها شلوار جین فقط در قابلمه باقی بماند.
برچسب روی پاک کننده رنگ را بررسی کنید تا مطمئن شوید که ریختن آن در سینک خطرناک نیست. ممکن است لازم باشد از راه دیگری برای تخلیه آب استفاده کنید.

شلوار جین

۶- با دستکش پلاستیکی شلوار جین را از قابلمه بیرون بیاورید و آن را در آب داغ درون سینک بشویید. بعد، درجه حرارت را پایین بیاورید تا آب گرم شود و شلوار جین را دوباره بشویید. شلوار را به خوبی بفشارید تا آب اضافی موجود در آن خارج شود.
از آب سرد یا خنک برای شستن شلوار جین استفاده نکنید زیرا ممکن است روی آن چین بیفتند و اتوی آن بهم بخورد.
 

شلوار جین

۷- پس از اینکه دو بار شلوار جین را شستید، آن را در ماشین لباسشویی بگذارید و دوباره با مواد شوینده شستشو دهید، تا آماده رنگرزی شود.
بعد از اتمام شستشو، شلوار را خشک نکنید زیرا برای مراحل بعدی باید خیس باشد.

آماه کردن رنگ برای رنگرزی لباس
۱- قبل از اینکه کار رنگرزی را شروع کنید اطراف اجاق گاز و کف آشپزخانه را با سفره‌های یک بار مصرف بپوشانید تا از کثیف شدن آن‌ها جلوگیری کنید. اگر سفره یکبار مصرف ندارید، می‌توانید از کیسه‌های پلاستیکی یا حتی کیسه زباله استفاده کنید.
هنگام شروع کار با رنگ، حتما دستکش های پلاستیکی بپوشید.

شلوار جین

۲- برای اینکه بدانید چه مقدار رنگ نیاز دارید، باید بدانید که وزن لباس چقدر است. لباس را روی یک ترازو قرار دهید و آن را وزن کنید سپس با استفاده از راهنمای بسته بندی رنگ، میزان رنگی را که باید استفاده کنید، را تعیین کنید.
معمولا سنگین‌ترین شلوار جین کمتر از ۵۰۰ گرم وزن خواهد داشت.
به طور کلی به یک بطری کامل از رنگ مایع و ۲ بسته رنگ پودر نیاز دارید تا یک رنگ سیاه تیره درست کنید. با این حال، با توجه راهنمای رنگ، دقیقا مشخص کنید چه مقدار نیاز دارید.
بهتر است کمی بیشتر رنگ بخرید. به این ترتیب، اگر لازم باشد، مخلوط رنگ را تیره‌تر خواهید کرد.
 

شلوار جین

۳- برای رنگ آمیزی شلوار جین، به یک ظرف بزرگ نیاز دارید. به اندازه‌ای که همه سطح شلوار را بپوشاند درون آن آب بریزید و روی اجاق گاز قرار دهید تا آب به جوش آید.
به طور کلی، برای هر ۵۰۰ گرم  پارچه که رنگرزی می‌کنید، به ۱۱ لیتر آب نیاز خواهید داشت.
باید در قابلمه فضای کافی برای لباس جین وجود داشته باشد تا به طور آزادانه حرکت کند، بنابراین اطمینان حاصل کنید که از یک ظرف بزرگ استفاده می‌کنید.

شلوار جین

۴- وقتی آب جوشید، زمان آن است که رنگ را مخلوط کنید. با توجه به دستورالعمل‌های تولید کننده، آن را به آب اضافه کنید و خوب به هم بزنید تا با آب مخلوط شود. بگذارید مخلوط ۵ دقیقه در ظرف بجوشد.
اگر از رنگ مایع استفاده می‌کنید، قبل از اضافه کردن به آب، بطری را به خوبی تکان دهید.
اگر از رنگ پودر استفاده می‌کنید، قبل از اضافه کردن پودر به قابلمه باید آن را در یک فنجان آب گرم بریزید و هم بزنید.

شلوار جین

 
۵- پس از ترکیب رنگ با آب، باید مقداری نمک به مخلوط اضافه کنید. این کار کمک می‌کند تا جذب رنگ توسط جین بهتر شود. با توجه به دستورالعمل سازنده رنگ، مقدار نمک برای اضافه کردن به مخلوط را تعیین کنید و خوب به هم بزنید تا کاملا در آن حل شود.

شلوار جین

۶- برای اطمینان از این که رنگ به اندازه کافی تیره است، می‌توانید یک تکه پارچه رنگ روشن و یا کاغذ را در آب کرده و خارج کنید و ببینید که رنگ دلخواه شما به وجود امده یا نه.
اگر رنگ به دست آمده مورد تایید شما نیست می‌توانید، رنگ بیشتری درون قابلمه بریزید.

شروع کار رنگ کردن لباس جین
۱- لباس جین باید بعد از شستشو، مرطوب باشد. قبل از قرار دادن شلوار در قابلمه رنگ، آن را کاملا بفشارید که آب اضافی از آن خارج شود. بعد، شلوار جین را صاف کنید تا زمانی که می‌خواهید آن را رنگ کنید بدون چروک باشد و رنگ یکدست در آن پخش شود.

شلوار جین

۲- در حالی که شلوار جین صاف است، آن را درون قابلمه قرار دهید. از یک قاشق بلند استفاده کنید به مدت ۳۰ دقیقه آن را مرتب هم بزنید تا رنگ آن همان جور که می‌خواهید سیاه بشود.
اگر می‌خواهید رنگ به طور مساوی در همه قسمت‌ها جذب شود، همانطور که شلوار جین را هم می‌زنید، آن را به عقب و جلو، و بالا و پایین حرکت دهید.
نباید شلوار جین را طوری به هم بزنید که در هم پیچیده شود. این کار باعث می شود که رنگ به صورت ناهموار در آن جذب شود.

شلوار جین

۳- وقتی که شلوار جین به اندازه‌ای که می‌خواهید مشکی شد، زیر قابلمه را خاموش کنید و شلوار را در سینک زیر آب گرم بشویید. به تدریج آب را خنک کنید تا همه رنگ از شلوار خارج شود و آب آن شفاف بشود.

شلوار جین

۴- حال باید شلوار جین تازه رنگ شده را با دست بشویید. ابتدا از آب گرم و مواد شوینده لباسشویی استفاده کنید و سپس شلوار جین را با آب سرد شستشو دهید.
همچنین می توانید شلوار را با یک حوله‌ی کهنه در ماشین لباسشویی بشویید. حوله هر رنگ اضافی که شلوار جین پس می‌دهد را جذب می‌کند.
۵- پس از این که شلوار جین را شستید، آن را بر روی یک رخت آویز در هوای آزاد قرار داده و خشک کنید. اطمینان حاصل کنید که  قبل از پوشیدن، شلوار کاملا خشک شده باشد.

همچنین می‌توانید شلوار جین را با یک حوله کهنه در خشک کن قرار دهید تا حوله رنگ اضافی را به خود جذب کند.

 

شلوار جین

روشی برای تثبیت رنگ جین
لباس جین خود را در یک تشت بگذارید. سه فنجان و یا اگر لازم است بیشتر، سرکه سفید روی لباس بریزید. برای جلوگیری از رنگ دادن جین یا کتان به لباس های دیگر، اجازه بدهید لباس ۱۵ دقیقه در سرکه خیس بخورد.
لباس های جین را پشت و رو کرده و بعد بشویید.
لباس های جین را با پودر یا مایع مخصوص ماشین لباسشوئی بشوئید و یک فنجان سرکه سفید هم برای جلوگیری از رنگ دادنش به چرخه شستشو اضافه کنید.
برای خشک کردن لباس های جین آن ها را روی لباس خشک کن و به دور از اشعه مستقیم آفتاب پهن کنید.
بد نیست بدانید که استفاده مداوم از خشک کن لباسشویی می تواند رنگ جین را از بین ببرد.


منابع: نمناک، ستاره
تمامی حقوق مطالب برای وبسایت شمیم عشق محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع و شرعا حرام می باشد.
تمامی حقوق مطالب برای وبسایت قدرت گرفته از : بک لینکس