شُركای اجتماعی مديريت شهری
نویسنده : ، موضوعات : عشقی ، 3 ماه پیش ارسال شده


در نشست مشتركي كه في مابين ngo هاي فعال در حوزه كودكان كار و خيابان مراکز پرتو و سازمان خدمات اجتماعي ، به مناسبت روز جهاني مقابله با كار كودك و با شعار ” نه به كار كودك ” برگزار شد ، ١٥ نماينده ngo با مسئولين سازمان به تبادل نظر پرداختند و انتظارات خود را ازمديربت شهري مطرح كردند.


بازدید :


زمان تقریبی مطالعه :


تاریخ :

مدیریت شهری

به گزارش روابط عمومي سازمان خدمات اجتماعي شهرداري تهران ، اكبر نعمتي سرپرست اين سازمان در نشست صميمي با ngo هاي فعال در حوزه كار كودک با اشاره به فعاليت هاي صورت گرفته در اين خصوص ، از حضور پر رنگ و دلسوزانه ي فعالان اين عرصه قدرداني كرد و گفت : با دغدغه ها و نامهرباني هاي بخشي از ارگان ها با فعالان اجتماعي آشنا هستم و اميدواريم در آينده نه چندان دور ، در جهت بهبود وضعيت اسفناك شرايط كودكان كار شاهد انسجام ارگان هاي دست اندكار باشيم.

وي افزود : منكر كم كاري و بي توجهي برخي دستگاه هاي مسئول در امر جذب ، شناسايي و ساماندهي كودكان كار نيستيم اما قاطعانه مي گويم سازمان های مردم نهاد (سمن ها) شُركاي اجتماعي شهرداري تهران در تمامي حوزه ها هستند و بي شك نقش اصلي را در اين مسير ايفا مي كنند.

اكبر نعمتي با اشاره به راه اندازي دبير خانه اي با محوريت كودكان كار و خيابان ، تصريح كرد : راه اندازي دبيرخانه ويژه ي اين كار مزايايي را در پي داردكه می توان به هدفمند کردن نشست ها، تبادل نظر با ديگر ngo ها اشاره كرد.

سرپرست سازمان خدمات اجتماعي شهرداري تهران ، با بيان اينكه پديده كار ، كودكان كار و خيابان به يک بحران اجتماعي در جامعه تبديل شده است ، گفت : اين موضوع از روي زمين به زير زمين كه دستفروشي و فال فروشي كودكان در داخل مترو مي باشد ، رخنه كرده است كه باعث نا اميدي در شهروندان شده و چهره شهر را نازیبا کرده است .

وي با توجه به حوزه ي مأموريتي سازمان متبوعش در خصوص ساماندهي كودكان كار افزود: مديريت شهري متولي ساماندهي كودكان كار وخيابان نيست ، طبق اسناد فرادستي، مستندات قانوني و مصوبه هیئت وزیران به تاریخ بیست و شش تیرماه ۱۳۸۴ درخصوص ساماندهی کودکان خیابانی و براساس ماده ۶ – بند ۳ مصوبه مذکور وظایف شهرداری تهران تخصیص و تجهیز فضای فیزیکی مناسب جهت اجرای مراحل ساماندهی و به استناد ماده (۶) قانون شهرداری ها ، تأمین امکانات مورد نیاز ساماندهی یا اجرای تصمیمات را عهده دار مي باشدکه به نحو شایسته ای انجام شده است .

اکبر نعمتی ضمن تأکید بر مسئولیت بهزیستی و وزارت کار در این حوزه عنوان کرد : شهرداری تهران در کنار سازمان های غیر دولتی با رویکرد توسعه و مسئولیت اجتماعی در قبال کودکان کار و خیابان حضور حداکثری خواهد داشت و خود را در قبال این مسئله اجتماعی ، اگر چه مقررات فرادستی هم تبری دارد خود را مسئول و متعهد می شناسد .

اين مقام مسئول در شهرداري تهران در خصوص چرخه ي ناقص ساماندهي كودكان كار تصريح كرد : بايد با نگاهي واقع بينانه و منطقي به اين مبحث نگاه كرد چرا كه اين موضوع پيچيدگي هاي خاص خود را دارد و نياز به همكاري بين بخشي و اشراف تخصصي به موضوع دارد .

برخي از ngo هاي حاضر در جلسه، انتقاداتي در نحوه عملكرد ساير ارگان ها ي همکار در امر ساماندهي كودكان كار و خيابان از جمله نحوه ي ارائه ي خدمات ، تصويب لوايح حمايت از كودكان در مجلس با موضوع آزار جنسي و خشونت، مشكلات اوراق هويتي كودكان اتباع و مهاجر، زباله گردي، عدم انسجام دستگاه هاي نظارتي و اجرايي در عملكردی نظام مند و واحد و … داشتند.
همچنين پديده زباله گردي يك از موضوعات مهمي بود كه مورد انتقاد شديد ngo ها قرار گرفت و اين موضوع را يكي از عوامل اصلي استثمار كودكان جوياي كار مي دانستند.

مديران عامل مؤسسات و شبكه هاي حمايتي از كودكان كار وخيابان مسئله بهداشتی و فرهنگي، توان معيشتي خانواده هاي بي بضاعت ، سطح تحصیلات خانواده را از دلايل فقر كودكان و شيوع كار كودك عنوان كردند .

گفتنی است در پایان نشست مقرر شد بعد از ماه مبارک رمضان با همکاری سازمان های غیر دولتی برای پاسخگویی به دغدغه های جدی رهبری ، مسئولین و مردم در این حوزه یک جریان فکری و اجرایی از طریق فعال نمودن استعدادهای حوزه ی ساماندهی کودکان با جشنواره ها و جُنگ های اجتماعی برای توجه جامعه ملی و عملی به موضوع کودکان کار صورت پذیرد و این برنامه ها در یک نشست خبری بصورت گسترده به اطلاع شهروندان برسد.


تمامی حقوق مطالب برای وبسایت شمیم عشق محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع و شرعا حرام می باشد.
تمامی حقوق مطالب برای وبسایت قدرت گرفته از : بک لینکس