آزمون دشوار انتخاب شهردار
نویسنده : ، موضوعات : عشقی ، 6 ماه پیش ارسال شده

ابراهیم شيخ معاون توسعه منابع انساني شهرداري تهران

اداره ابر شهری مثل تهران که به تنهایی تمام مشکلات پیچیده شهرهای بزرگ جهان را در خود دارد و سازمان پر مساله ای مانند شهرداری پايتخت نیاز به مدیری مقتدر با حمایت حداکثری اعضای شورا دارد، که آنها هوشمندانه با اكثريت قاطع آرای بیش از نود درصدی خود اقتدار لازم را به او بخشیدند.


بازدید :


زمان تقریبی مطالعه :


تاریخ :

ابراهیم شیخ

ابراهیم شیخ در یادداشتی در خصوص انتخاب شهردار تهران نوشت: به عنوان کارشناس حوزه HR و ارزیابی و انتخاب مدیران که در طول پانزده سال گذشته این دانش را از کشورهای مختلف آموخته ام و در سراسر ایران عزيز تجربه اجرا کرده ام، اعتقاد دارم اعضاء شورای اسلامی شهر تهران سطح بالایی از عقلانیت، دموکراسی و رعایت اصول مدیریت را در انتخاب شهردار تهران از خود نشان دادند.

علت این قضاوت را می توان در شواهد زیر به خوبی پيدا كرد:
١) فرآیند گرایی و همبستگي؛ شورا پیش از شروع انتخاب شهردار ابتدا یک فرآیند دقیق را ترسیم و مورد تصویب قرار داد و تا انتها با دقت زیاد تک تک مراحل این فرآیند را به اجراء گذاشت و با وجود برخي از چالش ها بر روي آن ايستادگي كرد‌.

٢) شفافیت و صداقت با ذينفعان: تمامی فرایند پیچیده انتخاب شهردار که بازیگران و ذینفعان متعددی داشت و هر کدام با ابزارهای متعدد خود در صدد تاثیری گذاری پنهان و آشكار بر نحوه تصمیم گیری شورا بودند، با شفافیت و صداقت بصورت زنده در معرض اصحاب رسانه و دوربین ها و بصورت علنی صورت گرفت و گزارش آن در اختیار مردم قرار گرفت.

٣) استقلال ، قدرت تحليل و تصميم اعضاء: اعضای شورا در عين داشتن اتحاد گفتمان سياسي (اصلاح طلبي) در تصمیم گیری از استقلال و قدرت تصميم کافی برخودار بودند و این موضوع از تعاملات، پرسش در حین ارایه برنامه کاندیداها و نحوه بررسی های آنان و اظهار نظرشان آشکار بود.

٤) تعهد به زمان؛ شورا دقیقا ، درست و بدون كمترين خطايي در راس زمان مقرر هر مرحله و بالاخره تصمیم نهایی را برای انتخاب شهردار اتخاذ کرد.

٥) واقع گرایی، تدبير در اداره باكيفيت شهر و توجه به ملاحظات سازمانی: شورا با قراردادن سرپرست شهرداری و نظارت مستمر تا آخرین مرحله ضمن اقتداربخشی و استمرار پرسرعت و كيفيت خدمات مديريت شهري به او در دوران سخت سرپرستی اداره شهر، آرامش نسبی خوبی به شهرداری بخشید و روال انجام امور تقریبا با هیچ خللی مواجه نشد.

٦) انتخاب شهرداری مقتدر : اداره ابر شهری مثل تهران که به تنهایی تمام مشکلات پیچیده شهرهای بزرگ جهان را در خود دارد و سازمان پر مساله ای مانند شهرداری پايتخت نیاز به مدیری مقتدر با حمایت حداکثری اعضای شورا دارد، که آنها هوشمندانه با اكثريت قاطع آرای بیش از نود درصدی خود اقتدار لازم را به او بخشیدند.

با نگاهی به این قرائن واقعیت این است که شورای اصلاح طلب پنجم سطح بالایی از قابلیت اداره شهر را در دشوارترین شرایط از خود نشان داد و بايد به شهروندان تهراني از این جهت تبريك گفت.


تمامی حقوق مطالب برای وبسایت شمیم عشق محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع و شرعا حرام می باشد.
تمامی حقوق مطالب برای وبسایت قدرت گرفته از : بک لینکس