۶۰۰ هزار شیء تاریخی در زمان بقایی از موزه ملی خارج شد
نویسنده : ، موضوعات : عشقی ، 6 ماه پیش ارسال شده


افشاگری درباره عملکرد احمدی‌نژاد و یارانش همچنان ادامه دارد. روز گذشته روح‌الله احمدزاده، رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در دولت دهم و معاون احمدی‌نژاد، روایتی درباره خروج ۶۰۰ هزار شیء تاریخی از موزه ملی مطرح کرده است.

 مشایی و بقایی

به گزارش شمیم عشق به نقل از روزنامه ایران، احمدزاده با اشاره به قدرت اجرایی خارج از عرف مشایی و بقایی در دولت دهم، گفت: در آن روزهایی که من تازه به سازمان میراث فرهنگی کشور رفته بودم، زمزمه‌هایی راجع به خروج ۶۰۰ هزار شیء تاریخی از انبارهای موزه ملی به گوشم می‌رسید.

وی با اشاره به از کار افتادن دوربین‌های موزه ملی ایران گفته است که «شائبه‌ای که برای رئیس سازمان میراث فرهنگی ایجاد می‌شود، این است که چرا باید این تعداد شیء تاریخی از انبارهای موزه ملی ایران؛ فک پلمب شده و خارج شوند؟ این اشیا به کجا منتقل‌شده است؟ در همان مقطع بر اساس گزارش حراست سازمان میراث، تعداد دوربین‌های موزه ملی بالغ‌ بر ۱۰۰ دوربین می‌شد که حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد آنها از کار افتاده بود یا در جهت غیر هدف، رصد می‌کرد و ما متوجه شدیم که متأسفانه شاید یک سالی هست که این دوربین‌ها از کار افتاده است. از ۱۰۰ دوربینی که ما داشتیم یک تعداد زاویه انحرافی را می‌گرفته و یکسری هم از کار افتاده بود.»

وی افزود: «حجم قابل‌ توجهی از دوربین‌ها منحرف شده بود. فقط ۵۰ الی ۶۰ دوربین از کار افتاده بود. تا این خبر منتشر شد، به اتاق مانیتورینگ موزه ملی رفتم و دیدم یکسری از تلویزیون‌ها کاملاً خاموش است. گفتم چرا تلویزیون‌ها خاموش است؟ گفتند پول ندادند دوربین‌ها را تعمیر کنیم. گفتم: مگر می‌شود؟»

احمدزاده در بخشی از این مصاحبه با این توضیح که یک شب تا صبح کلید موزه در اختیار آزاده اردکانی رئیس وقت موزه ملی بوده است، گفت: «خانمی از امنای اموال به من گفت آقای فلانی! در یک مقطعی که این طرح ساماندهی داشت اجرا می‌شد، کلید انبار موزه ملی یک‌ شب تا صبح دست خانم اردکانی بوده است. جالب است بدانید که من به ‌عنوان رئیس سازمان میراث فرهنگی، به‌عنوان معاون رئیس ‌جمهوری، هر وقت می‌خواستم وارد انبار موزه ملی بشوم، ذی‌حساب می‌آمد، مدیرکل حراست می‌آمد، فرمانده انتظامی می‌آمد، بازرسی می‌آمد، دوربین بالای سرمان بود و… چگونه ممکن است کلید انبار موزه یک‌ شب و بدون هیچ نظارتی در اختیار این خانم قرار بگیرد؟»

معاون رئیس دولت دهم درباره پیگیری این پرونده افزود: «دیگر عمر مدیریت بنده کفاف نداد که تا انتها پیگیر بشوم که چه بلایی سر این اموال آمده است. ما در مراحل بررسی و کنکاش بودیم که متأسفانه عذر ما را از سازمان میراث فرهنگی خواستند.» وی در پاسخ به این سؤال که آیا این مسائل را به احمدی‌نژاد به عنوان رئیس جمهور انتقال ندادید، می‌گوید: مشکلات را با آقای احمدی‌نژاد مطرح کردم، ایشان گفت تو رو خدا من را با این دو نفر [مشایی و بقایی] درگیر نکنید.»


منبع: روزنامه ایران
تمامی حقوق مطالب برای وبسایت شمیم عشق محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع و شرعا حرام می باشد.
تمامی حقوق مطالب برای وبسایت قدرت گرفته از : بک لینکس